מגמת המוסיקה בכרמיאל הוקמה לפני שנים בביה"ס התיכון "הורוביץ" הסמוך לקונסרבטוריון. הקימה את המגמת דיאַנה בּוּכּוּר, שהיום מנהלת את הקונסרבטוריון העירוני למוסיקה בכרמיאל. בעקבות הביקוש הרב ע"י תלמידים המעוניינים לגשת לבגרות עיונית במוסיקה נפתחה מגמת המוסיקה בקונסרבטוריון לכלל תלמידי האזור מכל בתי- הספר התיכונים בעיר: פסגות, עמית וכרמים כולל משגב, תפן והרדוף. במגמה יכולים התלמידים לגשת למבחן בגרות בהיקף של 5 יח"ל במקצועות המוסיקה השונים הנערך בכיתת י"ב, אך חשוב לא פחות הם מקבלים ערכים תרבותיים ככלי חשוב בחייהם. לדעת מהי מוסיקה כשפה אמנותית בהקשר היסטורי וככלי ביטוי יצירתי לחיים. להכיר דמויות ופועלן כמו באך ובטהובן לצד וילנסקי וארגוב ועוד רבים אחרים זהו תהליך מלמד המספק המון כלים לחיים בכלל ולמוסיקאים בפרט.

דיאנה בוכור מנהלת הקונסרבטוריון ויוזמת הפרויקט של המגמה האזורית מרוצה מאוד מרמת התלמידים שנרשמו השנה למסלול הבגרות במגמה החדשה:

"אני ממש שמחה לבשר על פתיחת המגמה האזורית אותה הקמתי כבר לפני שנים. זאת בהחלט קפיצת מדרגה בלימודי המוסיקה בכל האזור. כמות המעוניינים גדולה ואנו מזמינים כל אחד לבוא לחוויה מרתקת של לימודי מוסיקה שבסופן יקבלו הבוגרים 5 יח"ל לתעודת הבגרות שלהם. רוב תלמידי המגמה מסיימים בציון גבוה מה שמוסיף לממוצע הציונים של תעודת הבגרות וכל זאת דרך לימודים ערכיים של מוסיקה המספקים כלי תרבותי חשוב בחיים. כיתה י' השנה מלאה בתלמידים נהדרים וחדורי מוטיבציה שעובדים קשה ונורא מרוצים. זה כיף ללמוד מוסיקה ולהבין את השפה המורכבת הזאת לעומק. מגלים דברים נפלאים בדרך על המוסיקה ועל עצמנו. מוסיקה היא חלק מחיי כולנו מי שרוצה להבין אותה לעומק מוזמן אלינו למגמה. תודה מיוחדת למנחם שיכל שפעל למען הרעיון בשיתוף יעל שי, המפקחת הארצית על המוסיקה במשרד החינוך.

התלמידים המגיעים ללמוד במגמה נמנים על חומר אנושי גבוה ואיכותי. הם בני בית בקונסרבטוריון ומבלים בו את רוב זמנם, מכינים יחד שיעורים, מתכוננים למבחנים, יושבים יחד וכמובן מנגנים יחד. תלמיד מגמה יוצא בסוף כיתה י"ב אדם עשיר תרבותית, בעל כלים אמנותיים עמוקים ובעל זהות אישית חזקה המהווה נקודת משען חשובה בפרספקטיבה על החיים. כל זאת כערך מוסף ללימודי הבגרות במגמה. עבור תלמידי הקונסרבטוריון הניגשים למסלול נפרד של רסיטל בגרות בהיקף של 5 יח"ל נוספות מהווה המגמה למוסיקה ערך מוסף אדיר לפעילותם המוסיקאלית. תלמידי המגמה מופיעים בטקסים בכל העיר בהדרכתנו וכך מרוויחה כל העיר מעשייה מוסיקאלית נפלאה. לפני שנה פורסמה כתבה בעיתונות המקומית על המוסיקאים המצטיינים ברמה בינלאומית בני העיר כרמיאל, איריס וקובי מלכין, דותן נטל, דניאלה ורפאל סקורקה, הילה ויפעת פחימה, יסמין לוי-אלנטק וניב עופר, כולם כמובן בוגרי מגמת המוסיקה".

התלמידים יחלו בלימודים רצופים במגמה מיד עם תחילת השנה. כיתות י"א וי"ב ממשיכות משנה שעברה ללא שינוי בתוספת תלמידים שעברו למגמת המוסיקה בכרמיאל ממגמות המוסיקה באזור. הלימודים מתקיימים בכיתת התיאוריה בקונסרבטוריון בשעות קבועות ולכל תלמיד מגמה יש 6 ש"ש של לימודי מוסיקה במגמה הכוללות שעתיים של תיאוריה והרמוניה שאלו מקצועות בהם לומדים התלמידים לקרוא ולכתוב תווים במפתחות שונים, לזהות בשמיעה ולבנות סולמות ואקורדים למיניהם, כתיבת מהלכים הרמוניים, נגינה של מלודיות משמיעה, תרגילי קצת למיניהם ועוד נושאים שונים בנושא הטמעה והבנה של שפת המוסיקה. שעתיים נוספות של תולדות וספרות המוסיקה עוסקות בלימודי היסטוריה של המוסיקה, הסגנונות האופייניים לכל תקופה מוסיקאלית והמניעים התרבותיים שגרמו להם, מלחינים ויצירות חשובות בהיסטוריה של המוסיקה מימי הביניים עד היום, תזמור של כל כלי הנגינה מהכרת תזמורת פילהרמונית ועד לכלים אותנטיים כולל ג'אז ורוק. על זמר עברי אמנותי בהקשר תרבותי היסטורי מקבלים תלמידי המגמה דגש מיוחד בלימודיהם. ביום שישי סוגרות את השבוע שעתיים של מקהלה שמטרתן לספק לתלמידים כלים של סולפז' לשיפור השמיעה ההרמונית, קריאת תווים, הכרת רפרטואר קאנוני כחלק מתוכנית הלימוד של משרד החינוך וגיבוש חברתי. על המקהלה מנצחת רימה פריימק מנצחת מקהלות מנוסה ומורה לפיתוח קול בקונסרבטוריון.

"צוות המורים בקונסרבטוריון למוסיקה בכרמיאל בפיקוח משרד החינוך הינם בעלי תארים אקדמאים ובעלי מקצוע ברי סמכא ומובילים בתחומם. פיקוח משרד החינוך מחייב זאת. אנו משלבים תלמידים רבים ככל שניתן בהרכבי הקונסרבטוריון המונחים ע"י אנשי מקצוע מנוסים המוסמכים אקדמאית. הרכבי רוק למיניהם, תזמורת

ביגבנד ומקהלת נופר הייצוגית בניצוחה של מירי שדה. ההרכב הייצוגי הרשמי של מגמת המוסיקה הינו "אנסמבל גפן" שהינו אנסמבל קאמרי לזמר עברי אמנותי בניצוחו של מרכז מגמת המוסיקה גל סהר, המורכב מהתלמידים המצטיינים במגמה. "אנסמבל גפן" פעיל באירועים רשמיים עירוניים בה נדרשת נוכחותו ע"י ראש העיר כמו בטקס יום השואה. ערב "שירי לוחמים" נערך כל שנה בערב יום הזיכרון לחללי צהל בבית יד לבנים בנגינתו של "אנסמבלגפן" ובהובלת סולניו, ופרויקט שנתי עם נושא משתנה כל שנה כדוגמת נעמי שמר אשתקד. השנה הנושא יהיה נתן אלתרמן בקונצרט שייערך בינואר. ל"אנסמבל גפן" אח צעיר בשם "אנסמבל סמדר" המורכב מתלמידי קונסרבטוריון צעירים עד כיתה ט' המהווים עתודה ל"אנסמבל גפן" ובעתיד ייקחו בו חלק. שזרנו את תכנית הלימודים במוסיקה עם הערכים החינוכיים המהווים חלק מחזון בית הספר, לרבות חינוך לאהבת הארץ, מורשת, זהות ותרומה לקהילה. נערוך השנה כבכל שנה קונצרט מגמה בו תוכלו לשמוע את תלמידי המגמה בפעילותם המוסיקאלית בקונסרבטוריון.

אנו מספקים ללא תשלום נוסף לתלמידי המגמה כיתות אומן במשך השנה, שיעורי עזר ושיעורי תולדות הג'אז השתתפות בהרכבים ובשיעורים השונים הינה ללא תשלום נוסף מעבר לעלות המגמה העומדת על 55 ש"ח בחודש. עלות של ספרי הלימוד במגמה תעמוד על 055 ש"ח בשנה של מחברות תווים וחוברות לימוד. פעילויות נוספות במשך השנה יכללו נסיעה לאופרה בת"א וביקור באקדמיה למוסיקה בירושלים. שתי פעילויות אלה במשך השנה הינן בתשלום סמלי ולבחירת התלמידים והוריהם".

גל סהר מרכז המגמה אמר גם כי השנה נדרש מתלמידי המגמה לעשות מנוי נוער לסדרה הקלאסית בהיכל התרבות כרמיאל. מנוי זה בעלות מיוחדת לתלמידי המגמה של 025 ש"ח לשנה כולל סדרה של ששה קונצרטים קלאסיים בהיכל התרבות כרמיאל.

"בקונצרטים אלו יחשפו התלמידים ליצירות אותם יצטרכו להכיר במבחני הבגרות שלהם, יכירו את מבנה התזמורת וירכשו ניסיון בהאזנה לסגנון מוסיקאלי מורכב זה. זוהי שפה מוסיקאלית גבוהה ואנו לומדים אותה על כל רבדיה וזוהי הזדמנות מצוינת עבורנו להכירה. זה קורה ממש כאן בעיר ללא צורך לנסוע לחיפה או לת"א, בחצי מהמחיר ובאותה האיכות. הקאמראטה הישראלית הינה תזמורת מהטובות בארץ והתכנית המוגשת בהיכל התרבות כרמיאל כוללת השנה יצירות מדהימות שרבות מהן מופיעות בבגרות והדרך הטובה ביותר להכירן היא בקונצרטים. תלמידי המגמה הולכים יחד לקונצרטים ויושבים יחד מה שמוסיף מאוד לגיבוש החברתי במגמה ולרמה התרבותית של התלמידים. כל קונצרט מלווה בהרצאה מקדימה לפני הקונצרט ומסכמת לאחריו במסגרת לימודי המגמה המוסיפות ערך רב להבנה ולהאזנה של הקונצרט. ההורים מוזמנים אף הם לבוא אתנו לחוויה מוסיקאלית מרוממת עם ילדיהם.

תלמידי המגמה נדרשים לעשות מנוי זה שהוא חלק מתכנית הלימודים שלנו. המחיר ממש מעולה, הזמינות קרובה, הפעילות מאוד ערכית וחשובה וזאת סה"כ תוספת של 55 ש"ח בחודש לעלות המגמה וזה ממש לא הרבה. אני ממש מודה לאלי שדה בהיכל התרבות שמאפשר לנו לרכוש מנוי לתכנית הקלאסית במחיר זה. זה ממש כיף לראות חבורת צעירים מגיעה להיכל התרבות כרמיאל להיות חלק מקהל הקונצרטים".

ההורים של תלמידי המגמה מאוד מרוצים מפעילות ילדיהם במגמת המוסיקה וחלקם ממש מקנאים באפשרות הניתנת לילדיהם. מאירה סבג אם לאיליי תלמיד כיתה י' במגמת המוסיקה אומרת:

"אני מאוד שמחה על האפשרות של איליי ללמוד במגמת המוסיקה. התלמידים שם חברה חרוצים ונהדרים. הגיבוש החברתי מאוד גבוה והילדים גאים להיות חלק מהמגמה. לכל אחד יש מקום משלו. הלימודים ערכיים ומאוד מקיפים. התלמידים מופיעים באירועים רבים ברחבי העיר ומאוד שמחים על ההזדמנות להופיע. איליי מבלה המון זמן עם חבריו במגמה וכיף לראות חבורה איכותית שכזאת עוסקת יחד במשהו כל כך יצירתי. הלימודים במגמה עושים אותו אדם טוב יותר ללא ספק".

ההרשמה למגמת המוסיקה פתוחה עד לאחר החגים לכלל תלמידי האזור. יש לציין כי הקבלה ללימודים אינה מותנית בידע מוקדם אך כן בכישרון מוסיקאלי ובאינטלקט גבוה. יש ראיון אישי מקדים להרשמה. מוזמנים לקונסרבטוריון לראות ולהתרשם בעצמכם. דלתה של מנהלת הקונסרבטוריון דיאנה בוכור תמיד פתוחה לשאלות בכל עניין. בכל פניה או שאלה ניתן לפנות לקונסרבטוריון העירוני למוסיקה, כרמיאל, בטלפון 2545552.